×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرخط مطالب:

true
    امروز  دوشنبه - ۲ مهر - ۱۳۹۷  
true
false

سید محمد موسوی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: تصویر یک قلاده یوزپلنگ بالغ در کمتر از سه روز از تعبیه دوربین های تله ای در پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم روز شنبه در این دوربین ها ثبت شد.
وی با بیان اینکه دوربین های تله ای ثبت تصاویر یوزپلنگ سال گذشته توسط انجمن حفاظت از یوزپلنگ ایرانی برای پایش این گونه ارزشمند در پناهگاه حیاط وحش میاندشت در فصل پاییز کار گذاشته می شد گفت: امسال این کار توسط اداره محیط زیست جاجرم انجام می شود.
موسوی گفت: این دوربین های تله ای تا پایان فصل پاییز برای ثبت تصاویر و پاییش جمعیت یوزپلنگ دراین منطقه برقرار خواهد بود.
به گزارش ایرنا ۲۰شهریور نیز ۴قلاده یوزپلنگ شامل یک ماده یوز پلنگ و ۳توله آن توسط محیط بانان پناهگاه حیات وحش میان دشت و پارک ملی ضامن آهو جاجرم مشاهده و تصویربرداری شد .
پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم و پارک ملی ضامن آهو خراسان شمالی در ۱۰ کیلومتری شرق شهرستان جاجرم با گستره ای ۸۴ هزار و ۴۳۵ هکتاری قرار دارد که حدود ۱۶ هزار هکتار پهنه آن دو سال پیش، به دلیل ازدیاد جمعیت آهو، به عنوان پارک ملی ضامن آهو تعیین شده است و یکی از پویاترین زیستگاه های یوزپلنگ در کشور است .
در سال های اخیر با تلاش انجام شده و اقدامات آموزشی مناسبی برای جوامع محلی اطراف این زیستگاه منحصر به فرد انجام شده که نتیجه آن افزایش جمعیت آهو و رشد زادآوری یوزپلنگ در این منطقه بوده است و از مهم ترین تهدید برای حفاظت از این گونه ارزشمند و در معرض انقراض سگ های گله است که به دلیل چرا دام ها در محدوده حفاظت شده وجود سگ های گله حفاظت از این گونه ارزشمند را تهدید می کند .
پناهگاه میاندشت با پارک ملی گلستان ۱۰۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده قرخود در شهرستان مانه و سملقان ۸۰ کیلومتر، با منطقه حفاظت شده خار توران شاهرود ۷۵ کیلومتر و با منطقه حفاظت شده سالوک اسفراین ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و زیستگاه گونه در معرض انقراض یوزپلنگ ایرانی است.

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false
CLOSE
CLOSE