×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرخط مطالب:

true
    امروز  یکشنبه - ۲۹ اردیبهشت - ۱۳۹۸  
true
true
تکمیل زیرساختهای استان نیازمند تغییر نگاه مدیران کشور است

به گزارش بجنورد تی وی به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری، محمدعلی شجاعی، روز پنجشنبه در نشست تخصصی توسعه و عمران استان که با حضور استانداران ادوار خراسان شمالی و خراسان برگزار شد، اظهار داشت: خراسان شمالی استانی غیربرخوردار از زیرساخت هاست.
وی افزود: رفع این عقب ماندگی نیازمند نگاه ویژه مسئولان کشوری به ویژه وزارت راه و شهرسازی است تا با تامین زیرساخت ها، مسیر حرکت برای دیگر مباحث توسعه ای هموار شود.
وی گفت: این استان در بحث آزادراه و اتصال به شبکه ریلی، وضعیت مناسبی ندارد و این در حالی است که نبود این نوع زیرساخت ها باعث می شود گام های دیگر برای توسعه به خوبی برداشته نشود.
وی تاکید کرد: بزرگراه مشهد- بجنورد- گرگان در استان های خراسان رضوی و گلستان تکمیل شده ولی ۷۰ کیلومتر این‌ مسیر در خراسان شمالی باقی مانده که تلاش داریم نگاه مسئولان کشوری را متوجه این مورد کنیم.
شجاعی با بیان اینکه در بخش اجرای طرح هادی روستایی دچار چالش هستیم، گفت: اقتصاد روستا از پیشران های اقتصادی خراسان شمالی است چرا که ۴۵ درصد جمعیت استان روستانشین هستند.
وی خاطرنشان کرد: باید با تامین و تکمیل زیرساخت ها در مناطق روستایی از مهاجرت آنان به شهرها جلوگیری کنیم و هم چنین به دنبال ایجاد صنایع تبدیلی و فرآوری محصولات کشاورزی با هدف افزایش ارزش افزوده باشیم.
نماینده عالی دولت در خراسان شمالی با تاکید بر ایجاد صنایع کم آب بر، افزود: سند توسعه استان با برش های شهرستانی تهیه و برای مطالعه در اختیار بخش های مختلف دولتی و خصوصی قرار گرفته است که با تایید نهایی، این سند چراغ راهی برای پیمودن مسیر حرکت توسعه ای استان خواهد بود.
شجاعی افزود: از بنیاد مسکن و اداره کل راه و شهرسازی استان خواسته شده سند چشم انداز ۵ ساله مسکن استان را تهیه کنند و در بخش راه نیز باید گزارشی از نداشته های استان برای تامین امنیت تهیه و در سند توسعه استان به عنوان طرحهای اولویت دار دیده شود.
وی با بیان اینکه وزارت نیرو در ۵ سال اخیر اقدامات بسیار خوبی انجام داده، تاکید کرد: باید به بحث پساب ها به عنوان منبع دائمی آب صنایع استان توجه بیشتری شود و فعالیت های استان در بخش پنل های خورشیدی و جایگزینی انرژی پاک هم افزایش یابد.
توجه به تامین شبکه آبرسانی روستاها، تکمیل پروژه های ناتمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۸۵ درصد در سال آینده، افزایش ارتباطات منطقه ای، فعال کردن استارتاپ ها و ایجاد ارتباط معنادار میان علم، صنعت و کشاورزی، توسعه کشت گلخانه ای، احصا و ارائه گزارش دستاوردهای انقلاب اسلامی در چهار دهه اخیر به مردم استان از دیگر نکات مطروحه استاندار خراسان شمالی در این نشست بود.
در ادامه این نشست تخصصی، دبیر مجمع استانداران هم گفت: هدف از برگزاری این جلسه بیان اقدامات انجام شده نیست بلکه باید نارسایی ها و مشکلات موجود مطرح تا با بهره مندی از تجربه اعضای حاضر در نشست، راهکارهای اجرایی ارائه شود.
حسین طاهری افزود: پروژه های بزرگ در بخش های مختلف نیازمند تامین اعتبارات بسیاری است که با توجه به شرایط کنونی کشور و وجود محدودیت منابع باید به فکر ایجاد منابع مالی جدید باشیم تا به یکباره چند پروژه از پیش روی ما برداشته شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی نیز گفت: در نخستین نشست مجمع استانداران خراسان شمالی در سال ۹۳، تعداد پروژه های ناتمام استان ۳۵۰۰ پروژه و در دومین نشست این تعداد ۴۰۰۰ پروژه اعلام شد و امروز ۱۵۶۰ پروژه ناتمام وجود دارد که تکمیل آن ها نیازمند اعتباری افزون بر ۱۴۰۰ میلیارد تومان است.
رضا رجب زاده افزود: این پروژه ها در بخش های مختلف مانند عمران شهری، حمل و نقل، آب و کشاورزی، آموزش و… است که برای تکمیل این طرحها تاکید بر اولویت بندی بر اساس نیازهای منطقه ای است.
وی ادامه داد: بهره مندی از ظرفیت بخش خصوصی برای برون سپاری و واگذاری پروژه های استان به این بخش نیز مورد تاکید است که یکی از روش های استمرار پروژه ها اعمال نظرات بخش خصوصی در مطالعات مختلف است تا بازگشت سرمایه برای سرمایه گذاران توجیه اقتصادی داشته باشد.
وی افزود: دسترسی بزرگراهی و اجرای شبکه ریلی مانند راه آهن جوین- اسفراین- بجنورد- شیروان و گرگان- بجنورد- مشهد از مهمترین دغدغه های استانداران ادوار خراسان شمالی بوده که تکمیل و بهره برداری از این پروژه ها مستلزم تامین اعتبار است.
در این نشست اعضای مجمع استانداران ادوار خراسان شمالی به طرح مسائلی همچون استفاده از ظرفیت گردشگری و بومگردی استان، استفاده از استارت آپ ها با کمک دانشگاه های استان، پیگیری امور آب های مرزی، افزایش ارتباطات منطقه ای، استفاده از ظرفیت نمایندگان دیگر استان ها برای افزایش اعتبارات و ضرورت ارائه گزارش اقدامات و دستاوردهای انقلاب به مردم پرداختند.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false