×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرخط مطالب:

true
    امروز  سه شنبه - ۱ مرداد - ۱۳۹۸  
true
true
مستمری مددجویان بهزیستی ۳ برابر افزایش یافت

به گزارش بجنوردTV به نقل از پایگاه خبری جاجرم، محبی فرماندار جاجرم با بیان این مطلب که در دولت تدبیر و امید مستمری مددجویان بهزیستی بیش از سه برابر افزایش یافته است افزود : مستمری خانوار یک نفر از ۵۳ هزار تومان به ۱۴۸ هزار تومان ، خانوار دونفره از ۶۱ هزار تومان به ۲۵۰ هزار تومان، سه نفره از ۷۱ هزار تومان به ۳۲۰ هزار تومان و خانوار ۵ نفره از ۱۰۰ هزار تومان به ۴۶۵ هزار تومان افزایش یافته است.

محبی با بیان این مطلب که از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید، بهزیستی شهرستان جاجرم کارهای زیربنایی جهت احقاق حقوق مددجویان در همه حوزه ها را در دستور کار خود قرار داده است نشانگر عنایت دولت به کیفیت بخشی زندگی اقشار آسیب پذیر و معلول است.

وی گفت: این مهم از ماهها پشت نوبت قرار گرفتن مددجویان جهت بهره مندی از مستمری و دیگر مزایای بهزیستی جلوگیری نموده است. تا کنون ۵۵ دوره کمیسیون پزشکی در شهرستان برگزار گردیده که معلولان در شهرستان جاجرم و گرمه را پوشش می دهد.

نماینده عالی دولت در شهرستان جاجرم اظهار داشت : در گذشته خدمات توانبخشی به معلولان و دیگر اقشار دارای آسیب موقت جسمی به طور تخصصی در شهرستان ارائه نمی گردید. این کمبود موجب می شد خانواده ها هزینه های بسیاری متحمل گردند. با رایزنی و تعامل مناسب بین مسئولین شهرستانی و استانی، تنها مرکز توانبخشی معلولان جسمی و حرکتی با کادر تخصصی در شهرستان راه اندازی گردید که به مددجویان بهزیستی دو شهرستان جاجرم و گرمه و نیز سایر مردم در دوشیفت صبح و بعدازظهر خدمات رسانی می کند. یارانه کمک دولت به این مرکز بالغ بر ۱۲۳ میلیون ریال در هر دو ماه می باشد .

وی افزود : جهت توسعه خدمات توانبخشی در سطح محلی و برابر سازی فرصتها و افزایش حضور افراد دارای ناتوانی در جامعه، طرح جامع و کشوری CBR با جذب ۴ نیروی تسهیلگر در سطح روستاهای شهرستان از سال ۹۳ آغاز گردید.

وی خاطرنشان کرد : با عنایت به تاکید رهبر معظم انقلاب جهت توجه به آسیب های اجتماعی، برای نخستین بار آسیب های اجتماعی در برنامه ششم توسعه مورد توجه ویژه قرار گرفت. بهزیستی شهرستان در این حوزه با افتتاح کلینیک مددکاری اجتماعی از سال ۹۴ به طور تخصصی جهت کاهش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق ورود پیدا کرده است. اعتبار تخصیص یافته ماهیانه به این مرکز ۱۲۵ میلیون ریال می باشد.

دیگر مرکز تخصصی در این حوزه، مرکز مداخله در امور فردی، خانوادگی و اجتماعی می باشد که از سال ۹۴ آغاز به کار نموده است و در راستای کاهش آسیب هایی از جمله کودک آزاری، همسرآزاری، کودکان بدسرپرست، زنان در معرض آسیب و… با تعامل با دادگستری خدمات رسانی می کند. در راستای گسترش آموزشهای پیش از دبستان مهد کودک در این دوره افتتاح گردیده است. تحویل فرزند خوانده به خانواده ها با رشد سه برابری از تحویل ۵ فرزند در دولت قبل به ۱۵ فرزند در این دولت افزایش یافته است.

فرماندار جاجرم در ادامه اظهار داشت : با عنایت به تمرکز و تاکید ویژه دولت تدبیر و امید به مقوله پیشگیری از معلولیتها و آسیب های جسمی و روحی کار بنیانی راه اندازی مراکز تخصصی این حوزه نیز در دستور کار قرار گرفت. شروع به کار تنها مرکز مشاوره شهرستان، مرکز غربالگری شنوایی کودکان زیر سه سال با اعتبار اولیه ۲۵۰ میلیون ریال ، عقد قرارداد با مراکز بینایی سنجی شهرستان جهت ارائه خدمات توانپزشکی (غربالگری بینایی) یک مرکز ترک اعتیاد سرپایی (کلینیک ترک اعتیاد) از جمله این مراکز می باشد.تنها مرکز مشاوره ژنتیک شهرستان پس از طی مراحل صدور مجوز و گذراندن دوره های تخصصی توسط پزشک مسئول، تا یک ماه آینده شروع به فعالیت می کند. این مرکز تاثیر بسزایی در آگاهی بخشی به خانواده ها در راستای کاهش معلولیتها خواهد داشت. مرکز ترک اعتیاد میان مدت (کمپ) بارویکردی جدید توسط یک موسس پزشک نیز تا ماه آینده در شهرستان شروع به کار خواهد نمود.

در حوزه اداری نیز پروژه ساختمان اداری بهزیستی شهرستان با مساعدت ویژه اعتباری در کمیته برنامه ریزی از سال ۹۵ وارد فاز اجرایی گردیدو سال ۹۶ نیز با پیش بینی ۲۰۰ میلیون تومان اعتبار روند ساخت آن ادامه خواهد یافت.

در راستای تمرکز زدایی و گسترش خدمات رسانی به سطح شهرستان، نمایندگی بهزیستی در سال ۹۵ با جذب یک نیروی رسمی بومی افتتاح گردید. با پیگیریهای انجام گرفته بهزیستی شهرستان به شبکه اتوماسیون اداری دولتی اتصال یافت. رویکرد دولت تدبیر و امید به اقشار آسیب پذیر، اطمینان بخشی در زمینه شغلی و نیز حوزه های درمانی و تحصیلی بوده است.لذا اعتبارهای این حوزه اشتغال،بیمه،هزینه های تحصیلی آموزشی افزایش قابل توجهی داشته است.

دکتر محبی گفت : تسهیلات اشتغال از ۱۰۰ میلیون تومان در سال ۹۲ به مبلغ ۲۳۰ میلیون تومان در سال ۹۳ ، سال ۹۴ مبلغ ۱۵۶ میلیون تومان ،سال ۹۵ مبلغ ۲۷۴ میلیون تومان و در سال ۹۶(آذر) مبلغ ۴۰۵ میلیون تومان افزایش داشته است.

اعتبار بیمه مددجویان از۳۴ میلیون تومان در سال ۹۲ به ۴۲میلیون تومان درسال۹۳ و درسال ۹۴مبلغ ۷۸ میلیون تومان و سال ۹۵مبلغ ۱۱۷میلیون تومان ودرسال ۹۶(آذر) مبلغ ۶۵ میلیون تومان افزایش یافته است.

اعتبار آموزشی تحصیلی ۷میلیون تومان در سال ۹۲، درسال۹۳مبلغ ۱۱ میلیون تومان درسال ۹۴ مبلغ ۴۰ میلیون تومان درسال ۹۵ مبلغ ۱۹میلیون تومان و در سال۹۶ مبلغ ۱۶ میلیون تومان افزایش یافته است.

یارانه مراکز غیر دولتی در سال ۹۲ مبلغ ۶۰۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۳ به مبلغ ۲۱ میلیون تومان و در سال ۹۴ مبلغ ۱۴۲ میلیون تومان در سال ۹۵ مبلغ ۱۶۱ میلیون تومان ودرسال ۹۶(آذر) مبلغ ۱۴۷ میلیون تومان افزایش یافته است.این افزایش چشمگیر به دلیل افزایش تعداد مراکز و تخصیص یارانه دولت به این مراکز بوده است.

در سال ۹۲ کل اعتبارات بهزیستی شهرستان مبلغ ۵۰۵ میلیون تومان بوده و با پیگیریهای لازم در سال ۹۳ به ۵۷۷ میلیون تومان در سال ۹۴ مبلغ ۷۴۶ میلیون تومان و در سال ۹۵ مبلغ یک میلیاردتومان و در سال ۹۶ (آذرماه) به مبلغ یک میلیاردپنجاه وهشت میلیون تومان افزایش یافته است. با عنایت به تخصیص بیشتر اعتبارات بهزیستی در بهمن و اسفند، با پیگیریهای لازم اعتبار سال ۹۶ نسبت به ۹۲ به بیش از سه برابر افزایش خواهد یافت.


true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false