×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

سرخط مطالب:

true
    امروز  شنبه - ۴ خرداد - ۱۳۹۸  
true
true
۱۳۱۰ تخت بیمارستانی پس از انقلاب در خراسان شمالی ایجاد شد

دکتر علی حق بین روز دوشنبه اظهار داشت: تعداد بیمارستان های استان هم پیش از انقلاب چهار مورد بوده که اکنون به ۱۲ بیمارستان افزایش یافته است.
وی ارتقای شاخص های سلامت نظیر امید به زندگی، کاهش مرگ و میرها، افزایش تخت های بیمارستانی و بخش های ویژه درمانی را از مهم ترین دستاوردهای انقلاب دانست و گفت: اکنون کادر درمانی در دورترین نقاط استان حضور دارند.
حق بین یکی از مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان را پیشرفت چشمگیر در حوزه سلامت دانست و افزود: خود اتکایی و خود کفایی در ارائه خدمات سلامت پس از پیروزی انقلاب اسلامی بسیار بارز بوده است.
وی اظهار داشت: تا پیش از انقلاب در بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی استان ، پزشکان، کارشناسان، پیراپزشکان و کادر درمانی از کشورهایی چون فیلیپین، بنگلادش، هندوستان و پاکستان حضور داشتند و در حقیقت کادر پزشکی کشور، متشکل از پزشکان خارجی بود اما امروز در زمینه تربیت نیروی انسانی پزشکی به خود اتکایی و خود کفایی رسیده‌ایم.
حق بین گفت: پیش از انقلاب بسیاری از بیماران استان برای دریافت خدمات سلامت مجبور به مهاجرت به خارج از کشور بودند اما امروز با افتخار می توان گفت هیچ فرد ایرانی برای درمان نیاز به اعزام به خروج از کشور ندارد، مگر بیماری‌های بسیار نادری که تنها چند مورد از آن امکان دارد در هر جای دنیا وجود داشته باشد.
وی افزود: در حال حاضر بسیاری از پزشکان متخصص در استان به بیماران خدمات ارائه می دهند و حتی نیاز به رفتن به استان های دیگر نیز وجود ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی توسعه سیستم شبکه‌های بهداشت و درمان در کشور را از دیگر دستاوردهای منحصر به فرد انقلاب اسلامی دانست و اظهار داشت: این توسعه تقریبا در هیچ جای دنیا نظیر نداشته و اکنون در دوردست‌ترین روستاها و مناطق مرزی کادر بهداشتی درمانی حضور دارد.
وی افزود: این سیستم و شبکه وسیع خدمت رسانی از دستاوردهای بزرگی بوده که پس از پیروزی انفلاب در کشور ما رخ داده و خراسان شمالی در گسترش و تکمیل شبکه های بهداشتی درمانی بسیار موفق عمل کرده است.
حق بین یادآور شد: این در حالی است که امید به زندگی در دوران قبل از انقلاب و در دهه ۳۰، حدود ۳۵ سال و در سال‌های انقلاب اسلامی حدود ۵۵ سال بود، اما در حال حاضر امید به زندگی برای مردان حدود ۷۴ سال و برای زنان حدود ۷۸ سال است.
وی دلیل این امر را ارتقای سطح سواد و دانش، توسعه وسایل ارتباط جمعی، تامین آب آشامیدنی سالم و ارتقای بهداشت عمومی در دولت‌های بعد از انقلاب دانست.
حق بین گفت: همچنین قبل از انقلاب اسلامی، ۷۰ درصد از مرگ و میرها به دلیل بیماری‌های واگیر به دلیل پوشش ۳۰ درصدی واکسیناسیون بود در حالی که امروز پوشش واکسیناسیون در کشور و استان ۱۰۰ درصد است.
وی افزود: بر این اساس سال هاست که فلج اطفال ریشه کن شده و بیماری‌هایی مانند دیفتری، آبله و سرخک به حداقل و حدود صفر رسیده و بیماری‌های واگیر علت کمتر از ۱۰ درصد از مرگ مردم ایران و استان است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با اشاره به راه اندازی این دانشگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در استان، گفت: این دانشگاه در حال حاضر دارای ۷ دانشکده است که با ۱۹۲نفر عضو هیات علمی و ۱۹۱۳ دانشجو در ۱۷رشته تحصیلی مشغول فعالیت است.
وی راه اندازی ستاد مرکز مدیریت حوادث و سوانح استان، مرکز درمانی حوادث و سوانح ( تروما و سوختگی)، تخت های ویژه مراکز درمانی، بخش های ویژه (VIP)، کلینیک ها و درمانگاه های تخصصی، ۳۱ پایگاه اورژانس شهری و جاده ای، یک مرکز درمان بستر را از دیگر دستاوردها دانست.
وی اظهار داشت: همچنین ۳ آموزشگاه بهورزی، ۱۱۱ مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر، ۳۸۲ خانه بهداشت، ۳۳ مرکز بهداشتی درمانی شهری و ۶۲ مرکز روستایی، چهار مرکز تحقیقاتی و … نیز از جمله پیشرفت های حوزه سلامت استان بعد از انقلاب است.
حق بین افزود: اکنون تجهیزات پزشکی تشخیصی از قبیل ۶ دستگاه سی تی اسکن، ۲ دستگاه ام آر آی، دستگاه آنژیوگرافی، آنژیوپلاستی و رادیوتراپی نیز در استان فعال است .
وی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی افزود: تخت های ویژه در استان نیز بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایجاد شده اند و هم اینک ۷۳ تخت دیالیز، ۶۱ تخت سوختگی و ۴۳ تخت اعصاب و روان در بیمارستان های استان فعال است.
حق بین این موارد را بخشی از دستاوردهای ارزشمند نظام سلامت خراسان شمالی در ۴۰ سالگی انقلاب دانست و گفت: برکات و ثمرات نظام شکوهمند انقلاب اسلامی در همه حوزه ها بی نظیر بوده است.
استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false